O plemeni

 

Země původu: Švýcarsko

Původní využití: Mimo jiné tažný, pastevecký, horácký pes

 

Vnější znaky

 

Tělo:  Trup bernského salašnického psa je o něco málo delší než kohoutková výška a jeho hruď je široká. Rovný a pevný hřbet má silná bedra. Záď je mírně zaoblená. Ocas sahá až pod hlezenní klouby. Při chůzi se plavně vznáší kousek nad zemí. Šikmo položené lopatky jsou dlouhé, ploché a dobře osvalené. Rovné a pevné, dobře zaúhlené končetiny jsou opatřeny tzv. kočičími tlapkami. Krk je středně dlouhý, svalnatý.

Hlava: Masívní hlava má plochou lebku. Stop je vyjádřený, ne však příliš markantně, čelní rýha je mělká. Tlama je silná, partie pysků není příliš vyvinuta. Středně velké, vysoko nasazené uši trojúhelníkovitého tvaru jsou svěšené a těsně přiléhají k hlavě. Oči mandlového tvaru musí mít přiléhavá víčka. Bernský salašnický pes má úplný chrup s nůžkovým skusem.

Kohoutková výška: Výška psů se pohybuje mezi 64-74 cm, ideální výška činí 66-68 cm. Feny měří mezi 58-66 cm, za ideální výšku se považuje za 60-63 cm.

Hmotnost: Plemenný standart hmotnost neuvádí. V současné době se hmotnost plemene vypočítává podle kohoutkové výšky.

Srst: Polodlouhá srst je rovná nebo mírně vlnitá s hustou podsadou.

Barvy: Základní barva srsti je černá s tříslovými a bílými znaky. Tříslové znaky se omezují na následující místa: nad očima, na tvářích, na končetinách a na hrudi. Bílá barva se vyskytuje na hlavě v podobě symetrické lysinky, která nesmí být příliš široká ani příliš úzká, a na hrudi, kde tvoří bílý kříž. Dále je bílá žádoucí na tlapkách, ne dále než k zánártí (bílé ponožky), a na špičce ocasu. Malý bílý znak na krku a na šíji se povoluje, není však žádoucí. Oči musí být tmavohnědé.

 

Vlastnosti

 

Povaha: Tento pes je klidný, velmi vyrovnaný, veselý a přátelský. I když je ostražitý a chrání svého pána a jeho majetek, není uštěkaný. Svůj hluboký hlas pozvedne pouze v případě, že se skutečně něco děje. Pozorně sleduje dění ve svém okolí a je nadprůměrně inteligentní. Oplývá věrností svému pánovi a členům rodiny, má snahu vyhovět a obvykle je i poslušný.

Společenská charakteristika: K dětem je velmi milý a shovívavý. Cítí se zodpovědný za jejich konání a bere je pod svou ochranu. Vztah ke kočkám a domácím zvířatům je dobrý, tento pes téměř nemá lovecký instinkt. Objeví-li se neznámí lidé, pes to ohlásí a bedlivě je sleduje. V případě nutnosti zakročí. K rodinným známým se chová dobrosrdečně a přátelsky. Někteří psi vystupují dominantněji vůči svým psím konkurentům, většina se však projevuje mírumilovně.

 

Soužití

 

Péče: Srst bernského salašnického psa je nutno jednou týdně důkladně vyčesat a vykartáčovat, především na místech, kde se tvoří slepené chuchvalce chlupů. V období línání musíte tuto proceduru provádět dvakrát týdně. Přebytečné chlupy mezi polštářky zastřihávejte, mohou se do nich zachytávat kamínky, tráva a jiné nečistoty. Drápy udržujte krátké.

Výchova: Plemeno se rychle učí. Je dostatečněě inteligentní na to, aby pochopilo, co po něm požadujete, kromě toho je vstřícné a poslušné. Citlivě reaguje na intonaci hlasu. Málokdy je nutno použít jiného prostředku než hlasu k povolání psa k poslušnosti. Plemeno se učí nejrychleji, probíhá-li výchova klidně, laskavě a důsledně.

Pohyb: Bernský salašnický pes je rád aktivní. Musí pravidelně chodit ven a mít také možnost vyběhat se a vydovádět. Mladý pes se však nesmí přepínat, potřebuje dostatek klidu a spánku na tvorbu silných kostí a svalů. Plemeno má silně vyvinutý smys pro hranice svého teritoria a nemá potřebu vydávat se na potulky. I na procházkách bez vodítka ve volné přírodě se velmi zřídka vzdaluje od svého pána. Doma je tento pes klidný.

Možnosti využití: Bernský salašnický pes se chová především jako společenský pes a jako takový je vysoce ceněn. Zvažte, zda jej zapojíte do některého z psích sportů; především v poslušnosti může při odpovídajícím vedení dosáhnout dobrých vůsledků.